Saç Boyaları Hakkında Bilgi, Boya Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli


Saç boyaları hakkında bilmemiz gerekenler nedir?


Bazı saç boyalarında kahve yazıyor boyadım çok koyu oldu, Kahve yazıyor boyadım siyah kapkara kömür gibi oldu gibi problemler yaşıyorsunuz. Burada bunun nedenlerini açıklayacağım. Dikkatle incelerseniz doğru seçimi yapabilirsiniz. Hata yapma riskiniz azalır.

ÖNCE ANA RENK DEDİĞİMİZ BOYA NUMARALARINI ÖĞRENECEĞİZ
     1.0 SİYAH
     2.0 KOYU KAHVE YADA KOYU KESTANE (bazı markalarda 2.0 üretilmez)
     3.0 KOYU KAHVE YADA KOYU KESTANE
     4.0 KESTANE YADA KAHVE
     5.0 AÇIK KAHVE YADA AÇIK KESTANE
     6.0 KOYU KUMRAL
     7.0 KUMRAL
     8.0 KOYU SARI
     9.0 AÇIK SARI YADA SARI
    10.0 ÇOK AÇIK SARI

BİRDE BOYA NUMARALARININ YANINDA 0 YERİNE BAŞKA NUMARALAR YAZAR BU NUMARALARIN ANLAMLARINIDA AÇIKLAYALIM. Loreal bu formülü kullanır ve bir çok firmada bu formülü kullanmaktadır. Dikkattttttttt. Her marka için geçerli değildir. Genelleme yapıcaz az çok bilgi sahibi olucaksınız.

   Ana rengin yanında nokta dan sonraki numaraların anlamlarını sıralıyorum. Genel olarak kullanılan numaralardır. Kit boyalarda (yani bir kutuda boya oksidan sampuan krem ve eldiven olan) farklılık gösterebilir dikkat.

    1 KÜLLÜ örnek: başında 7. sonra 1 var ise yani 7.1 yedi kumraldı birde küllü. KÜLLÜ KUMRAL
    2 İRİZE    örnek.başında 3.sonra 2 var yani 3.2 KOYU KESTANE İRİZE(irize mora çalan anlamında)
    3 DORE   örnek .başında 8.sonra 3 var yani 8.3DORE SARI (dore altın sarısını simgeler)

    4 BAKIR  örnek.başında 6.sonra 4var yani 6.4 KOYU KUMRAL BAKIR DEMEKTİR.

    5 AKAJU örnek: başında 4.sonra 5 var yani 4.5 KOYU KESTANE AKAJU( AKAJU KIZIL MAUN)
    6 KIZIL   örnek:başında 6.sonra 6 var ise 6.6 KOYU KUMRAL KIZIL( TAM KIZIL ANLAMINDA)

MARKA MARKA DEĞİŞİKLİK GÖSTEREBİLİR.

Örneğin KOLESTONDA ana renkten sonra kelen 7 numara çikolata kahveyi temsil eder ör.6.7 koyu kumral çikolata anlamına gelir. Ama palettede ise 7.77 bakırı temsil eder.Dikkat edilmesi gereken konu kit boya dediğimiz içinde şampuan krem oksidan eldiven gibi hepsi içinde olan boyalarda numaralar farklılık gösterir örneğin palette saç boyasında ana renkten sonra gelen numaralar farklıdır. ör: palette 4 koyu kestane iken arkasında 88 varsa 4.88 koyu patlıcan moru anlamına gelir.LOREAL DA İSE 4.2 PATLICAN MORUNU TEMSİL EDER.

 Bir şeye daha dikkat edilmesi gerekir. Hangi boyayı alayım derken yanılmayın bu hususuda göz önünde bulundurun. Bazı boya numaralarında üçüncü bir numara daha vardır ör:7.31 kumral dore küllü, buradaki üçüncü numara olan 1 yine küllüyü temsil eder fakat üçüncü sırada olduğu için daha az anlamına gelir yani ikinci numara olan 3 dore daha yoğun dur. Sonuç olarak 7.31 in açılımı kumrak dore hafif küllü anlamı taşır. Eğer boya numarası 7.13 olsa idi doresi kül rengine oranla daha az anlamına gelirdi.
 Birde üçüncü ton olarak aynı numara olan boyalar var ör: 5.66 yani üçüncü ve ikinci numara 6 bunun anlamıda o tonun daha yoğun olduğu anlamını taşır yani kestane yoğun kızıl denir.

SAÇ BOYASI ALIR İKEN YAPILAN EN BÜYÜK HATALAR.

1- Bazı boya markalarında kahve diye adlandırılan ton siyaha çalabilir. Neden? Örneğin 3.0 ve 4.0 nolu boyanın bazı markalarında Koyu kahve, koyu kestane, kahve ve kestane diye adlandırılıyor. Tüketici bu tip bir boya alır iken yanlışlık la KAHVE ve KESTANE kelimesini çikolata yada Türk kahvesi tonlarına yakın bir renk olarak algılıyor.

 Oysa bu tonların tüketicinin anlayacağı dildeki anlatımı 3.0 için siyaha çalan ama kömür karası siyahı olmayan bir siyah anlamına geldiği 4.0 için gene siyaha çalan tam siyah olmayan bir siyah anlamı taşıdığını bilgilendirmek gereklidir.

 Bu nedenle tüketici 4.0 KOYU KAHVE yazan bir boya alıp saçlarına sürüyor kahve kelimesi yanıltıyor sonuç siyah bir saç ve tüketici şok geçiriyor.
Kısacası 1.0-2.0-3.0-4.0 tonları siyah ve siyahın tonlarıdır. İçinde türk kahvesi, çikolata kahve yada ağaç kahvesi gibi kahverengi tonları barındırmaz.

2- Yukarıda anlattığım tanım göz önünde bulundurularak. Yapılan en büyük hatalardan biriside boya kutusunun üzerinde örneğin 4.7 koyu çikolata kahve yazıyor. Bayanlar buradada çikolata kahve yazıyor diye saçlarının çikolata kahve olacağını düşünüp saçlarına sürüyorlar sonuç bitter çikolata:))

 Yani siyaha kaçan bir çikolata  hatta siyahta hafif bir çikolata yansıma var oda ışıkta belli oluyor peki ama neden? Cevabı şu örneğimizdeki ana renk yani noktadan önceki renk kaç ise yani boya kutusunun üzerindeki ilk numara neydi 4 bu numara boya yapacağımız tonun açıklığını ve koyuluğunu belirler.

 Dolayısı ile başlangıç numaramız küçüldükçe rengimiz koyulaşacak büyüdükçe rengimiz açılacaktır. örnek 4.7 oldukça koyu çikolata iken 7.7 ise tam çikolata yani bakkaldan aldığımız çikolata gibi belirgin bir çikolata anlamı taşımaktadır.

3-Diğer boyalarda da durum aynıdır. Kızıl bir tondan örnek verelim. Örnek: 3.66 koyu yoğun kızıl. Burada da tüketici yoğun kızıl yada kızıl kelimesini yanlış anlıyor ve saçlarımı kızıla boyamak istiyorum deyip alıyor. Fakat kabus yeni başlıyor. Çünkü boya 3 ile başladığı için siyah hakim bir ton çıkıyor ortaya. Güneşte bile zor belli olan bir kızıl ile başbaşa kalıyor tüketici.

4-Bunları boya alır iken dikkate alırsanız daha iyi seçim yaparsınız. Google de bildiğiniz bir saç boyası markasını yazın yanınada şikayet yazın; çıkan sonuçların çoğunda koyu kahve boya aldım siyah çıktı, koyu kestane boya aldım simsiyah oldu, koyu kızıl aldım kapkara oldu diye binlerce şikayet göreceksiniz.
Bütün bunların bir çoğu yukarıda anlattığım nedenlerden kaynaklanmakta.

5-Saç boyası alır iken ilk numara küçüldükçe saçlar daha koyu büyüdükçe daha açık olur unutmayın.


ÖRNEK: Sol resimde kahverengi bir saç rengi var sağda ise koyu kestane siyah tarzında bir renk var.Alacağınız boyanın üzerinde örnek 3 yada 4 numara yazıyor ama üzerinde kahve yazıyorsa yanılmayın 3 yada 4 numara sağ resimdeki gibi oldukça koyu bir renktir. Günümüzde en çok düşülen hatalardandır.

Saçlarımı Sarı Renge Boyadım Dipler Açık Uçlar Koyu Oldu 

 Saçlarınız doğal renginde hiç boya yok sarı saç boyası aldınız ve saçlarınızı boyadınız. Fakat diplerden 1 cm sarı oldu diğer yerler açıldı fakat daha koyu kaldı neden?

 Bunun nedeni baş derimizdeki sıcaklıktan kaynaklanır. Sarı saç boyama yapar iken dipten uca kadar aynı anda saç boyasını sürerseniz, baş deriniz sıcak olduğundan hemen açılacaktır. Sonuç iki renk bir saç elde edersiniz.

 Yapmanız gereken sarı saç boyama için dipten bir santim geriden uca kadar boyayı sürmek yaklaşık yarım saat sonra diplere boyayı hızlı bir şekilde sürmek yada bir eldiven yardımı ile baştaki boyayı karıştırarak diplere değmesini sağlamak ve 15-20 dakika içinde kontrol edilerek dip ve uçlar hemen hemen aynı renge gelince saçı hemen yıkamaktır. Sarı saç boyama işlemi bu şekilde yapılırsa daha sağlıklı ve tek renk olacaktır.

 Sarı saç boyama yapmak istediğiniz saçta önceden koyu bir ton boya var ise saç açma işlemi yapılarak sarı saça dönme yapılabilir.

Ateş Kızılı Boya Aldım Koyu Çıktı 


Ateş kızılı yada açık kızıl saç boyama için eğer saçta boya yok ise saç derisindeki sıcaklık nedeni ile saç dipleri uçlara oranla daha hızlı boyayı tutacağı için dip kısımlar uçlara göre daha kırmızı bir ton çıkacaktır.
Yapılması gereken doğru adım dipten 1 santim geriden ateş kızılı saç boyasını sürmek ve 20-30 dakika sonra eldiven ile saçtaki boyayı dibe karıştırarak yer yer fırça yardımı ile diplere yedirilip 15-20 dakika civarında dip ve uç aynı olduğunda saçı yıkamaktır. Toplamda 45-50 dakika bekleme yeterlidir.
Ateş kızılı saç boyama yada açık kızıl saç boyama yapılacak olan saçta daha evvelden koyu bir renk saç boyası var ise saç açma işlemi yapılarak ateş kızılına dönülebilir.

Kahve Boya Aldım Siyah Çıktı İşte Nedeni


 Diyelimki saçlarınız açık bir tonda ve siz çikolata kahve tonlarına dönmek istiyorsunuz. Üzerinde kahve yazan bir boya aldınız fakat saçlarınız siyah oldu ne yapacaksınız?

 Bunun nedeni şu bazı boya markaları 3 yada 4 numara hatta 5 numara gibi tonlara kahve yazıyor. Buradaki kahvenin anlamı kestane yada daha açık bir siyah tonunu ifade ediyor. Kullanıcı ise bu kahve yazısını çikolata yada türk kahvesi gibi bir kahve zannediyor.

 Örneğin alt resimdeki 3/0 koyu kahve yazan ton aslında siyahın bir tonudur.Fakat dikkat ederseniz üzerinde koyu kahve yazıyor. İşte burada eğer tüketici 3/0 koyu kahve yazan tonu alıp saçlarının kahverengi çıkacağını düşünür ise yanılır bildiğiniz siyah renkte bir saç tonu çıkacaktır. Yapması gereken ise üzerinde çikolata kahve yazan bir ton almaktır. Yani diğer resimde olduğu gibi 6/7 çikolata kahve gibi.


Peki ama çikolata kahve yazan bir boya alıpta siyaha yakın çıkan bir ton yokmu? Buda oluyor bazen örneğin alt resimde gördüğünüz üzere 3/65 çikolata kahve yazan bir boya görmekteyiz


Bu ve buna benzer başlangıc renği 3 ile başladığı için bu tip çikolata kahveler siyaha yakın bir kahve tonu vermektedir. Yani siz kahvenizi birazda olsa belirgin istiyorsanız 3/65 yerine 6/65 gibi bir tonda boya almanız gerekmektedir. BAŞLANGIÇ NUMARASI 3VEYA 4 GİBİ NUMALARLA BAŞLAYAN SAÇ BOYALARI GENEL OLARAK HERZAMAN KOYU ÇIKACAKTIR. Tüketicinin en çok başına gelen hatalardandır. Ama sizler koyu bir çikolata istiyorsanız tabiki 3/65 gibi bir tonu gönül rahatlığı ile boyayabilirsiniz.
DEVAM EDECEK....