Saç Rengini Açma İşlemi ve Boyalı Saç Nasıl Açılır Videolu

Saç Rengini Açma İşlemi:

Evde saç rengini açma stillerini birkaç şekilde ayırmamız gerekli. Çünkü boyalı saçı açma işlemi, boyasız saçı açma işlemi, yarı boyalı yarı boyasız saçı açma işlemi, siyah boyalı saçı açma işlemi, kınalı saçı açma işlemi gibi birçok şekilde saç rengini açma işlemi vardır.

Saç açma işlemi 2 şekilde yapılır.
1-Boya ile saç açma
2-Toz açıcılar ile saç açma (oriyal diye de tabir edilir)

Boya İle Saç Rengini Açma İşlemi:

 Boyasız saçları boya ile açma işlemidir. Platin sarısı tonu boya ile yapılmaz. Daha çok koyu sarı tonları yada açık kahve karamel gibi tonlar sarı saç boyaları ile yapılabilir.
Malzemeler: Çok açık sarı saç boyası 9.0-10.0 yada 9.1-10.1 gibi boya numaraları uygundur.
oksidan olarak 40 volum yani %12 lik uygundur.

UYGULAMA: Saçlarınızı hangi tonda açmak istiyorsunuz bunu bilmek gerektiği için ense bölgenizden küçük bir tutama deneme yaparak da boyama işlemine başlayabilirsiniz. Saç rengini açma işlemi için cam yada plastik bir kase kullanılır.Açık renk bir saç boyasını (ör:9.0-10.0-10.1-9.1 gibi) bir kaseye sıkın üzerine 40 volum oksidan ilave edin. 60 gram boya için 60-90 gram civarı oksidan ilave edilir.
Saç diplerinden 1 cm geriden uca kadar sürülür. Saç açma işlemi yapılırken hızlı ve pratik olmakta fayda vardır. Saç açma işlemi bu şekilde enseden başlayıp önlere kadar devam eder. Boya sürülüp bittikten sonra yarım saat civarı beklenir.Süre dolduktan sonra. Saç diplerinde açılmayan yerlere çok hızlı bir şekilde artan boya sürülür ve dip rengi ile geri kalan renk aynı olduğun da saçlar yıkanmalıdır.

Boyalı Saç Nasıl Açılır:

1.Dipten uca kadar boyalı bir saçı açma işlemi.
Dipten uca kadar boyalı bir saçı açma işlemi için gerekli malzemeler:

  1. toz açıcı (orial)
  2. %12 lik oksidan 
DİKKAT MUTLAKA OKUYUN: Boyalı saçı açma işlemini tarif edeceğim fakat saçlarınız hangi renkte olduğunu bilmediğim için hangi tona kadar saçı açabilirsiniz bilemiyorum.Örneğin siyah boyalı bir saç ile çikolata rengi boyanmış bir saç yada kızıl bir renge boyanmış saç farklı farklı tonlarda açılacaktır. Saç açma işleminden sonra boya yapacağınız rengin seçimi çok önemlidir. Ör: Bir numara gibi yani siyah bir renge sürekli boyanmış bir saç sarı tonuna kadar saç açıcı ile dönmez. Daha çok kahve tonları yada bakır kahve gibi tonlara dönebilirler.


Boyalı Saçı Orial İle Açma İşlemi:

Toz açıcı plastik yada cam bir kaba 2 ölçü kadar yani 3 yemek kaşığı kadar konulur üzerine %12lik oksidan yani 40 volüm ilave edilir boya fırçası ile karıştırılır. Yaklaşık pudink gibi bir kıvama gelince hazır demektir. Yanlız karışım çok cıvık olmasın. 


 

 

 
(Resimlerde az bir ölçek hazırladık örnek olması açısından. Kıvam belirtebilmek için)

Hazırladığımız karışım eğer yetmezse tekrar aynı ölçülerde ilave edilebilir. Saç açma işlemine ense bölgesinden başlanır. Açma işlemi yapar iken baş derisine saç açıcı sürülmez, 1cm geriden sürülür. Açıcı hızlı ve yedire yedire sürülmelidir. Dengeli sürülmelidir. Bir yere fazla bir yere az sürerseniz saç açma işleminiz açıklı koyulu sonuçlanır.

Gözlere asla değmemelidir. Kullanma klavuzları okunmalıdır. Sürme işlemi dibe değmeden bitirilir. Yaklaşık yarım saat sonra eğer saç istediğiniz gibi açılmış ise diplere de karıştırılıp 15 dakika sonra yıkanmalıdır. Mutlaka şampuan yapılır. 

Daha sonra istenilen renge boyama yapılır. Mutlak suretle saç açma işlemi yapılır iken eldiven giyilmesi zorunludur.

ÖNEMLİ: Açılacak saçın alt yapısı aşırı yıpranmış ise saç açma işlemi yapılmaz, bekleme süreleri aşılmaz ne kadar çok beklerseniz o kadar saçlarınız yıpranır ideal süre 30-60 dakika civarıdır.Yapılan işlemlerin sorumluluğu size aittir. Bu sitede yazılan bilgiler bilgilendirme amaçlıdır.

Yarım Boyalı Saç Nasıl Açılır:


 Diyelimki saçınızın yarısı kendi saçınız fakat yarısındada boya var peki bu saçı nasıl açacağım.
Saç açma işlemi için gerekli mazemeler:
1)Toz açıcı
2)%9luk ve %12lik oksidan.

Yarı boyalı saçı açmak için benim uyguladığım tekniği anlatacağım. Önce toz açıcı 2-3 yemek kaşığı saçın durumuna göre cam yada plastik bir kaba konur. Ardından %9 luk oksidan ilave edilir. Homojen bir kıvama gelene kadar karıştırın. Şimdi bu karışımı dipten bir santim geriden ve ense bölgesinden başlayarak sürülür. 

 Baş derisine asla sürmeyin. sürme işlemini hızlı ve düzgün bir şekilde yapın. Biraz bekleyince saçın boyasız olan bölgesi hemen açılmaya başlayacak saçın boyalı olan bölge ise daha koyu kalacaktır. Boyalı saçı açma işleminin yarısına geldik.

 Saçın boyasız olan bölgesi baya açıldığında 2-3 kaşık toz açıcı bu defa başka bir kapta %12 lik oksidan ile karıştırılır bu defa karışımımız fazla cıvık olmayacak. ilk hazırladığımız karışım saçı açar iken boyalı ve boyasız olan bölgeyi daha iyi tespit etmemizi sağladı. Şimdi saçı yıkamadan %12 lik oksidan ile karıştırdığımız saç açıcıyı sadece saçın boyalı olan bölgesine enseden başlayarak hızlı hızlı sürülecek. 

 Saç açıcı saça sürülür iken saçları üst üste ayrı ayrı koyulmalıdır saçın tamamını yapıştırarak taramayın baş derinize açıcı değer ve onarılması güç yanıklar oluşturabilir. Bu nedenle saç açıcı sürdüğünüz her tutamı ayrı ayrı bırakılır.Yani olabildiğince saçın araları açık kalsın. İkinci karışımımızı sadece boyalı olan bölgeye sürdük ve tekrar bekledik. 

 Bu yaptığımız işlem saçın boyalı olan bölgesi daha geç açıldığı için saçın boyasız olan bölgesi ile arada renk farkının daha az olmasını sağlamak amacı ile yapıyoruz. Artık aradaki fark azaldı ise saçı tamamen bol şampuanla yıkayıp istediğiniz renge boya yapabilirsiniz.


Saç Açıcı Saça Nasıl Uygulanır Videolu uygulama şekli..

Saç açıcılar videoda da görüldüğü gibi saç diplerine sürülmeden en az bir cm geriden sürülmelidir. Saç dipleri baş derisinin sıcak olmasından dolayı çabucak açılacağından uçların açılmasını beklerken dipler zarar görecek tir. Ayrıca baş derisi de zarar görebilir. İşte bu nedenlerden dolayı önce diplerden 1 cm geriden sürülür. Saç açıcı ile açıldıktan sonra diplere karıştırılır.


Saç açıcı neden hızlı sürülmelidir..

Nedeni saç açıcı saça değdiği anda açma işlemine başlayacaktır. Siz eğer bir yere sürmeye başladığınızda son yere geldiğiniz anda aradan yarım saat geçmişse ilk sürdüğünüz yer çoktan açılmışken son sürdüğünüz yer yeni açılmaya başlayacaktır. O zaman siz son yerin açılmasını beklerken ilk sürdüğünüz yer beyazlaşmaya bile başlayabilir. 

 Bu nedenle saç açıcı saça nasıl sürülmelidir diye düşünüyorsanız cevabı aldınız. Yani çok hızlı sürülmelidir ki hepsi birlikte açılsın. Videoda görüldüğü gibi diplere pamuk koyup açıcının akması engellenebilir. Kontrol ederek saç açılmalıdır. 

Saça açıcı sürerken nelere dikkat edilmelidir. 

 Evet en önemli konulardan biriside saça açıcı nasıl sürülmelidir. Dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardan biriside açıcıyı saça sürer iken iyi yedirilmelidir. Eğer açıcı saça iyi yedirilerek sürülmez ise az açıcı değen yer daha az açılırken çok açıcı sürülen yer daha hızlı açılacaktır. Aslında açma süresi ile ilgili bir konu değil gibi görünse de alakalıdır. Fakat şu anlamada gelmez. Eğer çok açıcı sürersem saç daha hızlı açılır derseniz bu yanlıştır. 

 Tam tersi az açıcı sürüldüğünde yeterince olmadığından bir noktaya kadar saçı açıp o noktada kalacaktır daha fazla saç rengini açmayacaktır. Yani ne kadar çok sürersem o kadar hızlı açılır diye düşünmeyin.


 Konunun özü şudur. Saç açıcı saça sürülür iken her yere eşit miktarlarda sürülmelidir. bir yere az bir yere fazla sürerseniz saç dalgalı açılacaktır. Dalgalı dan kastım açıklı koyulu açılacaktır ki buda saçta birkaç tane renk olmasına neden olacaktır. 

Saç rengini açma işlemi. Saç rengini akıtma..

 Eğer saç rengini açma işlemi saçın sağlık durumu buna elverişli ise boya kataloğundaki birçok renk seçeneği elde edilebilir. Saç rengini açma yapılacak saçın sağlığı iyi değil ise saç rengini açma işlemi uygulanmamalıdır. 

 Yani saçınıza röfle yaptırmıştınız yada saç açıcı ile açtırmış tınız fakat herhangi bir nedenden dolayı yada kaza eseri koyu bir renk ile birkaç defa boyanmış ise tekrar saç renginizi açtırmanız önerilmez. Çünkü saçın altında önceden kalmış fakat görünmeyen bir açıcı işlemi var olduğundan tekrar saç açıcı uygulandığında saçlarınız kopma yada lastikleşme durumuna maruz kalabilir.

  Bunun yanı sıra sağlıklı bir saçınız var ise saç renginizi açabiliyor sanız beğendiğiniz bir rengi ör: ateş kızılı yada bakır kızıl veya karamel saç rengi gibi renklere kavuşabilirsiniz.

 Boyalı bir saç renginizi saç rengini açma işlemini uygulayıp renk değiştirebilirsiniz. Saç renginizi değiştirmek istiyorsanız birçoğunuzun bildiği gibi boya ile boyalı bir saçı kapatabilirsiniz fakat boya ile boyalı bir saçı açmak çok ama çok zaman isteyen bir durumdur. Çünkü saç boyalarının boyalı bir saçı açma gücü yok denecek kadar azdır. 

 Bu nedenle saç açıcılar kullanılmaktadır. Her ne kadar yıpratıcı olsa da boyalı bir saçın rengini saç açıcılar daha verimli açmaktadır.

  Hazır boya alırken kutunun üzerindeki renkler yanıltıcı olabilir. Kutuların arkasındaki renklere bakarak saç boyası alınmalıdır. Tüketici 9.0 gibi bir boya alırken kutunun üzerinde sarı saçlı bir bayan resmi görünce işte bu rengi istiyorum deyip alıyor. 

  Oysa kutunun arkasını çevirdiğinde mevcut saç renginiz bu ise bu boya ile boyadığınız da şu renk çıkar diye göstermektedir. Varsayalım koyu kestane bir saç renginiz var ise 9.0 sarı gibi bir boya aldığınızda asla kutunun üzerindeki renk çıkmayacaktır.

  Daha çok açık kahveyi andıran bir renk ile karşılaşırsınız. Açık kumral bir saç renginiz var ise 9.0 ile boyadığınız da sarı rengi elde edersiniz.
Boya ile açılmayacak saçlar şunlardır.
1-Kınalı saçlar
2-Mavi siyah, siyah, koyu kestane gibi çok koyu boyalı saçlar
3-Kızıl ile boyanmış saçlar.
4-Koyu kahve  ve koyu renklere boyanmış tüm saç tipleri.

  Bu tip saçlar ancak saç açıcı ile açılabilir. Saç açıcı ile saç açma videosu anasayfamızda sarı saç açma videosu adlı sayfamızdan izleyebilirsiniz. Bazı saç tipleri saç açıcı ile açma işlemi yapıldığındada yeterince açılmaz ör: Mavi siyah yada koyu kızıl veya siyah gibi renkler saç açıcı ile yeterince açılmaz. Fakat kahve yada bakır kahve gibi tonlara dönülebilir.